ilustracje edytorskie
IlustrowanieProjektowanie graficzne

Co to jest ilustracja edytorska?

Edytorska ilustracja jest ilustracją stworzoną w celu lepszego wyrażenia idei z tekstu, zwykle używana w książce, magazynie, gazecie lub zasobach internetowych.

Istnieje wiele rodzajów ilustracji, a edytorska jest tylko jednym z nich. Chociaż wszystkie ilustracje są tworzone w celu opisania konkretnej idei, ilustracje edytorskie zawsze towarzyszą tekstowi. Głównym celem tego typu ilustracji nie jest po prostu sprzedanie czegoś i przyciągnięcie uwagi (jak w przypadku ilustracji do opakowań czy reklam), ale dodanie obrazu do tekstu i lepsze wyrażenie idei i ogólnego nastroju.

Najlepszym aspektem jest na pewno możliwość kształcenia się. Moim zadaniem jest czytanie artykułów związanych z wieloma różnymi zagadnieniami – dzięki temu za każdym razem, gdy mam za zadanie zilustrować jakiś tekst, zdobywam trochę wiedzy z nowych dziedzin. No i oczywiście zobaczenie mojej ilustracji wydrukowanej w magazynie też jest super!

– Kacper Swat, profesjonalny ilustrator edytorski

Rodzaje ilustracji edytorskich

Rodzaje ilustracji edytorskich zależą od tekstu, do którego są rysowane. Możesz użyć absolutnie każdego stylu i materiału. Ważne jest, aby wybrać coś odpowiedniego dla odbiorców i znaczenia historii, do której rysujesz.

Istnieje wiele wariantów:

  • Zasoby internetowe (jak blogi, magazyny internetowe czy portale informacyjne). Ilustracje do postów na Instagramie również mogą być edytorskie.
  • Książki dla dorosłych: beletrystyka i książki non-fiction
  • Książki dla dzieci: encyklopedie, atlasy, Wimmelbuch (książka z wieloma szczegółowymi ilustracjami, która jest używana jako gra dla dzieci), interaktywne książki na tablety
  • Gazety i czasopisma drukowane

Jak widać, ilustracja edytorska może być stosowana wszędzie tam, gdzie ważny jest tekst, jako jego niezbędny towarzysz.

What's your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

Zobacz też:

Comments are closed.